Przykład wdrożenia ERP w firmie produkcyjno-serwisowej (3)

Zmiany zaszły również w logistyce. Dzięki nim możliwe jest określenie na jakiej podstawie system powinien wyliczać zapotrzebowania magazynowe. Wymaga to uzupełnienia danych takich jak np. przewidywany czas oczekiwania na zapas lub jego minimalny stan magazynowy. W ten sposób system sam sugeruje moment, kiedy poziom zapasów jest niski. Podpowiada, że trzeba zakupić odpowiednią ilość towaru i wskazuje domyślnego dostawcę. To miało wpływ na szybki zwrot z inwestycji w system ERP.

 

Ważne zmiany dla firmy wprowadzono w produkcji, która stanowi podstawę działalności firmy. Partner wdrożeniowy wykonał pierwszą część prac związaną z jej uporządkowaniem. Wprowadzono BOM-y produkcyjne. To one wytyczają cały proces produkcyjny – pozwalają ją zaplanować, kontrolować i cały czas panować nad kosztami. Umożliwiają też gromadzenie wszystkich dokumentów związanych z produkcją w jednym miejscu.

 

Partner wdrożył więc system we wszystkich najważniejszych obszarach, szkoląc w tym samym czasie dział IT. Po nabraniu wystarczających kompetencji, ciężar dalszego rozwoju i dopasowywania systemu do wewnętrznych wymagań spadł w całości na klienta.

 

Tak ten proces ocenia szef działu IT: mamy wyjątkową działalność, w której pewne procesy (zwłaszcza jeśli chodzi o produkcję) są bardzo skomplikowane. Wyszliśmy więc z założenia, że prościej i taniej dla nas będzie przeszkolić swoich informatyków, niż zlecać rozwiązywanie tych problemów partnerowi. W wielu obszarach tym co otrzymaliśmy od partnera, to nie koniecznie rozwiązanie bolących problemów, ale wiedza o tym jak te problemy rozwiązywać samemu. Natomiast tak elastyczne narzędzie jakim jest system ERP umożliwia nam łatwe modyfikacje systemu pod kątem naszych potrzeb.

 

Dział IT firmy dokonał m. in. rozbudowy funkcjonalności produkcyjnych. Firma występuje bowiem często jako generalny wykonawca robót. Nie tylko dostarcza urządzenie produkowane przez siebie, ale musi koordynować prace podwykonawców związane z jego instalacją (np. budowa dróg dojazdowych). Na pewnym etapie wdrożenia okazało się, że produkcja w firmie jest na tyle zaawansowana, że nie da się jej zmieścić w systemie w tak prosty sposób, jak wcześniej zakładaliśmy. Nie mniej dzięki temu, że nasi informatycy byli bardzo dobrze przeszkoleni, sami stworzyliśmy dodatkowe funkcjonalności w systemie ERP, które uporządkowały ten kluczowy dla nas element działalności.

 

Sprawdź również możliwości systemu INTELLECT Business Intelligenceto coś więcej niż narzędzie wspierające decyzje biznesowe.

Czy wiesz czym jest KPI? – to coś więcej niż tylko mierniki w procesach pomiaru stopnia realizacji celów organizacji.

Czy korzystałeś już kiedyś z technologii ETL? – to coś więcej niż tylko narzędzia do przenoszenia danych między systemami…