Kiedy firma produkcji procesowej powinna rozpocząć wdrożenie systemu ERP

Czas na wdrożenie w firmie produkcji procesowej

W każdej rozwijającej się firmie nadchodzi moment, kiedy wdrożenie systemu ERP stanowi konieczność. Prowadzenie biznesu w tabelach Excela staje się uciążliwe i niewystarczające. Organizacja zaczyna mieć problemy z przetwarzaniem danych oraz ich dystrybucją między poszczególnymi jednostkami. Taka firma potrzebuje kompletnego systemu, który ułatwi jej obsługę procesów finansowo-księgowych czy kadrowo-płacowych.

Szereg czynników decyduje o konieczności wdrożenia systemu ERP. Wciąż zwiększająca się liczba klientów, pojawienie się nowych wyrobów i usług w ofercie, zwiększenie zatrudnienia – wszystkie te aspekty obnażają niedoskonałości zarządzania niezintegrowanego. W dodatku im większa organizacja, tym trudniej zachować porządek. Pobieranie i wprowadzanie informacji do wielu różnych programów generuje częste pomyłki. Problemem staje się wymiana danych – pracownicy jednego działu mają problemy z przesyłem informacji do pracowników sąsiednich działów. Administratorzy systemu zaczynają być zalewani niespotykaną dotąd ilością żądań wprowadzania różnych kombinacji programowych. Zjawisko te jest wyjątkowo widoczne wtedy, gdy dochodzi do fuzji firm – rozbieżności w systemach zarządzania okazują się tak głębokie, że trzeba sięgnąć po rozwiązanie unifikujące.

Systemy ERP skutecznie wspierają zarówno produkcję dyskretną, jak i produkcję procesową. Te dwa różne sposoby zarządzania produkcją znajdują zastosowania w określonych branżach. O ile w produkcji dyskretnej zasilanie materiałami ma charakter nieciągły, o tyle w produkcji procesowej mamy do czynienia z ciągłym przepływem materiałów (np. w branży chemicznej czy metalurgicznej). W ramach produkcji procesowej rzadko kiedy powstaje tylko jeden produkt. Na ogół powstaje ich kilka – klasyfikujemy je jako produkty, produkty poboczne oraz produkty uboczne. Każdy z nich ma wpływ na wartość wytworzonych produktów. W procesie produkcji mierzone i rejestrowane jest całe spectrum cech. Na podstawie tych danych dokonuje się klasyfikacji – część produktów zostaje zakwalifikowana do kolejnych etapów, inne nie.

W przypadku produkcji procesowej powodów do wdrożenia systemu ERP (np. Microsoft Dynamics NAV) jest więcej. Im bardziej skomplikowany jest proces produkcyjny tym trudniej podejmować odpowiednie działania. Wzrost produkcji, ciągle zmieniające się procedury i normy, rosnąca liczba podwykonawców, coraz większe wymagania klientów – na wszystko to trzeba być przygotowanym. Prawdziwym wyzwaniem zaczyna być prognozowanie i planowanie produkcji. Firmy, których produkcja wzrasta albo rozszerza się o nowe produkty potrzebują systemu, który im to umożliwi. Tak gwałtowne przyspieszenie procesów wymaga rewizji metod. Automatyzacja pracy zakładu, integracja działów planowania z produkcją, szybki dostęp do danych staje się niezbędny. Ponadto niezależnie od wszystkiego konieczna jest pewność, że firma posiada surowce do produkcji. Tylko stosując niezawodne rozwiązania przedsiębiorstwo zyska gwarancję, że towary opuszczające linię produkcyjną zaspokoją zapotrzebowanie bądź nie będą gromadziły się w magazynie.

Wprowadzenie systemu ERP (np. Navision) może zbudować prawdziwą przewagę nad konkurencją. Jednak, by to osiągnąć należy liczyć się z wprowadzeniem wielu kluczowych zmian w firmie. Wdrożenie technologii bez zmiany sposobu zarządzania całością procesów spowoduje jedynie niewielkie usprawnienia w działaniu organizacji. By w pełni wykorzystać potencjał systemu ERP należy zintegrować system z całością procesów oraz odpowiednio przeszkolić pracowników.

Myślenie perspektywiczne skłania do inwestowania w system ERP. Tym bardziej, że obecnie firmy MŚP  mogą liczyć na wsparcie finansowe z Funduszy Europejskich.


Jeśli nie wiesz Jak rozpocząć projekt wdrożenia systemu ERP, poczytaj artykuły na tym blogu:
How to start ERP project
How achieve success of ERP
What are the problems before implementing ERP

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz