Czas na wdrożenie w firmie handlu detalicznego

W każdej rozwijającej się firmie nadchodzi moment, kiedy wdrożenie systemu ERP stanowi konieczność. Prowadzenie biznesu w tabelach Excela staje się uciążliwe i niewystarczające. Organizacja zaczyna mieć problemy z przetwarzaniem danych oraz ich dystrybucją między poszczególnymi jednostkami. Taka firma potrzebuje kompletnego systemu, który ułatwi jej obsługę procesów finansowo-księgowych czy kadrowo-płacowych.

Szereg czynników decyduje o konieczności wdrożenia systemu ERP. Wciąż zwiększająca się liczba klientów, pojawienie się nowych wyrobów i usług w ofercie, zwiększenie zatrudnienia – wszystkie te aspekty obnażają niedoskonałości zarządzania niezintegrowanego. W dodatku im większa organizacja, tym trudniej zachować porządek. Pobieranie i wprowadzanie informacji do wielu różnych programów generuje częste pomyłki. Problemem staje się wymiana danych – pracownicy jednego działu mają problemy z przesyłem informacji do pracowników sąsiednich działów. Administratorzy systemu zaczynają być zalewani niespotykaną dotąd ilością żądań wprowadzania różnych kombinacji programowych. Zjawisko te jest wyjątkowo widoczne wtedy, gdy dochodzi do fuzji firm – rozbieżności w systemach zarządzania okazują się tak głębokie, że trzeba sięgnąć po rozwiązanie unifikujące.

Sektor handlu detalicznego charakteryzuje się dużą dynamiką działań, co przejawia się w konieczności szybkiego reagowania na potrzeby klientów, analizowaniu ich zachowań – tak, by w konsekwencji zapewnić im wysoki poziom obsługi. Dzięki Internetowi klienci znają doskonale ceny rynkowe i wiedzą jak wygląda sytuacja u konkurencji. Wobec powyższego powody, które motywują ich do zakupu potrafią zmieniać się bardzo szybko. By odpowiednio zarządzać sprzedażą konieczna jest wiedza na temat zachowań konsumenckich. W celu jej pozyskania wykorzystuje się m. in. innowacyjną infrastrukturę IT, która wspiera nowoczesne techniki zarządzania sprzedażą (obsługa wielu kanałów sprzedaży, wsparcie dla programów lojalnościowych). Takim rozwiązaniem dla handlu detalicznego jest niewątpliwie Microsoft Dynamics NAV – to potężna aplikacja umożliwiająca między innymi sprawną obsługę klientów, integrację sklepów i punktów sprzedaży zlokalizowanych w różnych miejscach, a także obniżenie kosztów związanych z funkcjonowaniem i utrzymaniem jednostek sprzedażowych. Co ważne, system jest na tyle elastyczny, iż stanowi bazę do kreacji własnych, branżowych ułatwień.

W handlu detalicznym osobą docelową jest konsument. By potencjalni odbiorcy stali się realnymi nabywcami musimy dostarczyć produkty we właściwym czasie, we właściwe miejsce, a także stworzyć odpowiednie warunki zachęcające do zakupu. Wraz ze wzrostem sieci sklepów coraz trudniejsze staje się zarządzanie kategorią, promocjami w sklepach czy zwrotami towaru, a także koordynacja procesów logistycznych pomiędzy sklepami, centralą firmy, a magazynem. Dlatego właśnie konieczne jest wdrożenie rozwiązań wspierających zarządzanie procesami.  Dobry system wspomagania zarządzania firmą może znacznie usprawnić działania w obszarze dystrybucji i zarządzania łańcuchem dostaw, pomóc w opanowaniu kosztów i optymalnego wykorzystania ograniczonych zasobów z lepszymi rezultatami.

Wprowadzenie systemu ERP może zbudować prawdziwą przewagę nad konkurencją. Jednak, by to osiągnąć należy liczyć się z wprowadzeniem wielu kluczowych zmian w firmie. Wdrożenie technologii bez zmiany sposobu zarządzania całością procesów spowoduje jedynie niewielkie usprawnienia w działaniu organizacji. By w pełni wykorzystać potencjał systemu ERP należy zintegrować system z całością procesów oraz odpowiednio przeszkolić pracowników.

Myślenie perspektywiczne skłania do inwestowania w system ERP (np. Navision). Tym bardziej, że obecnie firmy MŚP  mogą liczyć na wsparcie finansowe z Funduszy Europejskich.


Jeśli nie wiesz Jak rozpocząć projekt wdrożenia systemu ERP, poczytaj artykuły na tym blogu:
How to start ERP project
How achieve success of ERP
What are the problems before implementing ERP

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz