Główne obszary wykorzystania systemów ERP w branży produkcji procesowej

W obecnych warunkach ekonomicznych, przy bardzo zmiennych postawach konsumentów podejmowanie decyzji przez firmy produkcyjne staje się coraz bardziej złożone i problematyczne. Dostosowanie swojego cyklu zakupów i produkcji do dynamiki popytu stanowi już właściwie konieczność. Efektywność przedsiębiorstwa zależy w ogromnej mierze od odpowiedniego planowania – zarówno zakupów, dostaw, logistyki, jak i samego procesu produkcji. Odpowiedzią na te potrzeby jest oprogramowanie ERP (Enterprise Resource Planning – Planowanie Zasobami Przedsiębiorstwa).

 

Systemy ERP skutecznie wspierają zarówno produkcję dyskretną, jak i produkcję procesową. Te dwa różne sposoby zarządzania produkcją znajdują zastosowania w określonych branżach. O ile w produkcji dyskretnej zasilanie materiałami ma charakter nieciągły, o tyle w produkcji procesowej mamy do czynienia z ciągłym przepływem materiałów (np. w branży chemicznej czy metalurgicznej). W ramach produkcji procesowej rzadko kiedy powstaje tylko jeden produkt. Na ogół powstaje ich kilka – klasyfikujemy je jako produkty, produkty poboczne oraz produkty uboczne. Każdy z nich ma wpływ na wartość wytworzonych produktów. W procesie produkcji mierzone i rejestrowane jest całe spectrum cech. Na podstawie tych danych dokonuje się klasyfikacji – część produktów zostaje zakwalifikowana do kolejnych etapów, inne nie.

 

System ERP w produkcji procesowej

 

Coraz więcej firm korzysta z systemów ERP (np. Navision), a co za tym idzie pojawiają się wyraźne tendencje w sposobach wykorzystania tej technologii. Na podstawie badań* stwierdzono, że firmy z sektora produkcji posiadające informatyczny system wspomagania zarządzania (biznesowy system IT) najczęściej wykorzystują go do obsługi procesów finansowo-księgowych (aż 91% badanych). ¾ przedsiębiorstw używa rozwiązania do zarządzania działem sprzedaży oraz do obsługi procesów kadrowo-płacowych. W przypadku produkcji procesowej bardzo istotną funkcjonalnością jest zarządzanie magazynem i zaopatrzeniem – ponad połowa firm stosuje ERP system w tym zakresie.

 

Systemy do produkcji procesowej silnie wspomagają firmy w zachowaniu rozmaitych norm i przepisów – co, jak wiadomo jest niezwykle ważne w takich sektorach jak branża spożywcza czy chemiczna. Poza kontrolą jakości produktów systemy ERP ułatwiają śledzenie partii, która to funkcja jest szczególnie przydatna w przypadku konieczności wycofania określonej części towaru.  Większość firm oczekuje oprogramowania, które nie tylko wspiera zarządzanie produkcją (od planowania po szczegółowe rozliczenie), ale również pozwala na optymalizację stanów magazynowych i usprawnienie procesów logistycznych (w tym m. in. planowanie zakupów, organizację transportu, budżetowanie, a często też integrację z systemami sieci handlowych przez EDI). To wszystko zapewniają systemy Microsoft Dynamics NAV.

 

W sektorze produkcji systemy ERP znajdują zastosowanie także w przypadku obsługi środków trwałych – ponad połowa respondentów deklaruje korzystanie z tej funkcjonalności. Ponadto dla części ankietowanych informatyczny system wspomagania zarządzania przynosi istotne korzyści w aspekcie zarządzania obiegiem dokumentów oraz zarządzania relacjami z klientami. Co czwarta  badana firma z sektora produkcji wykorzystuje system do zarządzania zasobami i sterowania projektami, a 16% do obsługi zleceń serwisowych.


Jesteś zainteresowany przewodnikiem po Microsoft Azure?
A może szukasz korzyści jakie daje Microsoft Azure?

Sprawdź nową stronę na temat systemu business intelligence:

  • ETL – zbiór narzędzi wspomagających proces pozyskania danych.
  • Business Intelligence (BI) to coś więcej niż narzędzie wspierające decyzje biznesowe.
  • Kluczowy wskaźnik wydajności (KPI), to mierzalna wartość, która pokazuje, jak skutecznie firma osiąga kluczowe cele biznesowe.

Jeśli nie wiesz Jak rozpocząć projekt wdrożenia systemu ERP, poczytaj artykuły na tym blogu:
How to start ERP project
How achieve success of ERP
What are the problems before implementing ERP

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz